Српски јунаци у Косовском боју

Започео admin, Јан 2022 22:30:07

« претходна тема - следећа тема »

admin

Историјска сазнања о Боју на Косову 28. 6.1389 године, који се водио између српских хришћанских витезова на челу са кнезом Лазаром Хребљановићем и османлијских Турака које је у џихад походу на Србију као мухамедовске витезове предводио султан Мурат Први, прилично су противречна и оспоравана кад је реч о учесницима те битке. Многи страни и домаћи историчари оспоравају постојање и учешће неких српских витезова и ратника у том боју. Навео бих неке јунаке из те битке и неколико историјских чињеница које иду у прилог њиховог постојања и храброг држања (њихове жртве) у тој пресудној бици за одбрану хришћанства. Као прво,

Лазареви витезови  су били носиоци реда Светог Ђорђа – заштитника слабих, немоћних и правоверних (који је установљен још 1318. године у немањићко доба). Били су племићког рода и третирани су као витезови крсташи. Међу њима су се као велики јунаци ове битке истицали Лазареви сестрићи Стефан и Лазар Мусић, великаши и господари Звечана, затим топлички војвода Крајмир (Константин Михаиловић), и сталаћки војвода Дамјан Оливеровић и Стефан Реља Крилати – витез барјактар који је уз кнеза Лазара предводио напад на Муратов штаб. Било је пуно српских витезова који су се одазвали да са Лазаром бране Србију и хришћанство, а највише њих је дошло из косовског, рашког, топличког и моравског региона. На основу тога из ког краја се највише ратника одазвало, народно предање је тим јунацима дало симболична имена из српског народа као Милош Обилић, Милан Топлица, Иван Косанчић, Југ Богдан и девет Југовића. Таквих јунака који  су у боју жртвовали свој живот за одбрану домовине и Христове вере је било много, али они нису могли бити идентификовани јер нису постојали писани документи у којима би се спомињали, међутим  несумњиво су потицали  из српског народа.

Такав пример јунака су Бановић Страхиња и Милош Обилић. Од других витезова, стварних учесника у боју, треба истаћи још и другог барјактара Павла Орловића, па витеза Крајимира Оливеровића, па Твртковог босанског војводу Влатка Вуковића и  далматинског бана Ивана Палижне. Наравно, на крају треба истаћи и Лазаревог зета Вука Бранковића, господара Косова и града Приштине који је у боју поразио Јакубову војску  потиснувши је према југу преко реке Ситнице.

И на турској страни је поред Мурата, Бајазита и Јакуба, учествовало доста познатих ага и бегова, османлијских витезова као што су били велики везир Али-паша и талентовани стратег Евренос-бег, који је и осмислио турску тактику борбе против Срба. Треба истаћи још Курд-агу, Јаки-бега, Ејне-бега и Саруџу-пашу. Судар војски на Газиместану био је силовит и погибељан, па је много властеле и витезова, ага и бегова погинуло у директном масакру заједно са својим вођама кнезом Лазаром и султаном Муратом. Лазарева погибија, као и погибија цвета српских витезова схватана је у народу као свесна жртва која је требало да послужи као пример за наредна покољења.

Миомир Гарашанин,
Београд

ИЗВОР:
https://www.politika.rs/scc/clanak/457662/Srpski-junaci-u-Kosovskom-boju