Духовне Поуке

Започео admin, Мар 2021 13:01:28

« претходна тема - следећа тема »

admin

«Волим га, волим је, осећам слабост према овом или оном човеку, умрећу за тог и тог...» И то се сматра љубављу. Све то називамо једном речју — љубав. Веома је тешко рећи истински «волим те». То је подвиг.

Архимандрит Андреј

admin

" Унутрашња чистота истинитог човека улепшава и његову спољашњост. "

Свети Пајсије Светогорац

admin

" Од себе се највише чувај, од других те чува Бог. "

Свети Владика Николај Велимировић

admin

"А сада те заклињем оваплоћењем Бога Логоса да се молиш за мене блудницу".

Из житија Свете Марије Египћанке

admin

" Имај чврсту веру у Бога и не брини о себи, јер знај да Бог брине о теби. "

Свети Серафим Саровски

admin

''Увек ће постојати један Петар
да те се одрекне,
један Јуда да те изда,
и један Пилат да те осуди.
Настави да ходаш - Бог ће те васкрснути!''

admin

" Треба да се претворимо у љубав, да будемо мирни, тихи и добри : што је било до сад било је, а од сада идемо правим путем. "

Отац Тадеј

admin

"Не можемо ми да превијамо ране целоме свету. Неке људе треба оставити на миру да сами воде битке са својим карактером и инатом..."

Отац Тадеј

admin

☦️ Мисли о добру и злу ✝️
🌿 🌺 🍀 🌹 🌿 🍀 🌹 🌿 🍀
☦️Свети Владика Николај ☦️
🌿 🌹 🍀 🌺 🌿 🌹 🍀 🌺 🌿

        — На овом свету ми смо као на бојишту, у борби против непријатеља и јавних и тајних. Тешко нама ако одрекнемо тајне непријатеље. Шта ће нам користити победа над вуцима и медведима, ако нас уједе змија из траве? —

taurunum

Дај милост па ћеш бити помилован. Дај љубав па ћеш бити љубљен. Под небом плавим ништа се не може сакрити, само чини добро па ће ти добро и бити.

-Отац Тадеј

admin

Тело је слуга, душа царица, и зато је милост Господња када се тело изнурава болешћу, јер од тога слабе страсти и човек долази к себи.
И сама телесна болест се понекад рађа од страсти.
Одбаци грех и болести ће те оставити.
Јер, оне настају од греха, како тврди Свети Василије Велики
(Слово, о томе да Бог није узрок зала, стр. 213).
Откуда болести, откуда телесне повреде?
Господ је створио тело а не болест, душу а не грех.
Шта је од свега корисније и потребније?
Сједињење са Богом и општење са Њим помоћу љубави.
Губећи ту љубав, ми отпадамо од Бога, а отпадајући од Њега, подвргавамо се различним и мнобројним болестима.
Главобоља настаје од неспокојног и непримереног рада наших мисли.

Свети Серафим Саровски

admin

,,Питам чулног човека: ко си ти? А он одговара: ја сам ја. – И мисли на своје тело.

Питам мисаоног човека: ко си ти? А он одговара: два странца видим у себи, и ја се пробијам између њих, гостујући час у једног, час у другог. – И мисли на инстинктивну и свесну душу своју.

Питам духовног човека: ко си ти? А он одговара: има неко у дну душе моје; пружим руке да га дохватим, но видим, да би ми за то требале руке дуже од васионе. Питај њега, ко сам ја?"

Свети Николај Жички

admin

Простимо људима да Бог нама прости,
Сви смо ми на земљи привремени гости.
Не вреди молитва ни дуга пошћења
Без милости праве и без опроштења
Грехови су губа, Бог је лекар прави,
Кога Бог очисти тога и прослави.
Сваку милост људи Бог милошћу плаћа.
Без милости гине ко грех грехом враћа.
Гнојем се нечисти гној из гнојних рана,
Нит се тамом гони из тамнице тама,
Но чист мелем рану гнојну исцељује,
А тамничну таму светлост истерује.
Милост је ко мелем тешком рањенику,
Сваки се њој радује ко светилнику.
Не треба ми милост. То безумник збори,
а за милост виче кад га јад обори.
На милости Божијој сунчају се људи,
Та милост нас Божија у живот пробуди.
Простимо људима да Бог нама прости.
Сви смо ми на земљи привремени гости.

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ

admin

СВЕТИ МАКАРИЈЕ ВЕЛИКИ

* У видљивом свету онај ко је наг трпи велику срамоту и бешчашће. Пријатељи се окрећу од пријатеља, сродници од сродника својих уколико су обнажени, и деца одвраћају свој поглед да не виде наго тело оца свога: Пришли су гледајући уназад и покрили га, одвраћајући свој поглед (Пост.9,23). Тако се и Бог одвраћа од душа које нису са пуним осведочењем обучене у ризу Духа, које се у сили и истини нису обукле у Исуса Христа.

admin

СВЕТИ ТЕОФАН ЗАТВОРНИК

* Који прима пророка у име пророчко, плату пророчку примиће; и који прима праведника у име праведничко, плату праведничку примиће (Мт.10,41). Тиме се разрешавају све недоумице при давању милостиње. Спремност на давање сиромасима се пресеца или знатно умањује питањима: ,,Ко проси" и ,,Где ћe отићи милостиња?" Господ таквима говори: ,,Твоја награда ћe бити сразмерна начину на који примаш онога који проси и помажеш му. Не гледај на онога који проси, него обрати пажњу на своје помисли. Какве буду твоје помисли, таква ћe бити и вредност твог дела". Мисли, пак, о бедном се одређују другом речју: Који милује ништег, Богу даје у зајам, или – Кад учинисте једноме од ове најмање браће, мени учинисте. И тако, примај сваког који има потребу као Господа. Учини за њега шта можеш учинити, са мишљу да чиниш за Бога, те ћеш добити нe само пророчку и праведничку, него и Господњу награду.

admin