Духовне Поуке

Започео admin, Мар 2021 13:01:28

« претходна тема - следећа тема »

taurunum

Знаш ли дете моје, зашто њиве понесу тешки плод у пролеће, а у лето дају јалову жетву Зато што и кћери људске омрзоше на плод утробе своје и убијају га у цвету. (Св. Владика Николај)

taurunum

Боље да нестанемо као људи, него да опстанемо као не људи.

+ Патријарх Павле +

taurunum

Ако је дошла невоља, чекаћемо и долазак радости. Узмимо као пример оне који плове морем. Кад се подигне бура, они се боре с таласима, очекујући тихо време; а када настане тишина, спремају се за буру. Они су увек будни, како их ветар који се изненада подигао не би затекао неспремне и како не би преврнуо брод. Тако и ми треба да делујемо: када нам се догоди невоља или тешке прилике, очекиваћемо олакшање или помоћ од Бога да нас не би растужила мисао како за нас више нема наде у спасење.

 
Свети Јефрем Сирин

taurunum

Данас су школе престале бити заводи за васпитавање и постале су заводи за дегенерисање омладине помоћу претоварености њезина младога духа прекомерним и разноврсним знањима. Васпитање деце данас је остављено самој деци.

Породица и школа не помажу детету у томе; породица дете само храни и одева, школа само пуни знањем; породица пуни детету стомак, школа му пуни главу. Срце му не пуни нико, осим само дете и улица. О срцу и карактеру своме дете се мора само постарати, ако се већ о томе не постара улица.

Свети Николај Жички и Охридски

taurunum

" Бог је попут шећера који ми мама свако јутро отопи у млеку за доручак. Ја не видим шећер у шољици али, ако га мама случајно заборави ставити, одмах осетим његов недостатак. Ето, тако и Бог, иако га не видимо, ако га нема, наш живот је горак, без укуса. "

taurunum

Ако је дошла невоља, чекаћемо и долазак радости. Узмимо као пример оне који плове морем. Кад се подигне бура, они се боре с таласима, очекујући тихо време; а када настане тишина, спремају се за буру. Они су увек будни, како их ветар који се изненада подигао не би затекао неспремне и како не би преврнуо брод. Тако и ми треба да делујемо: када нам се догоди невоља или тешке прилике, очекиваћемо олакшање или помоћ од Бога да нас не би растужила мисао како за нас више нема наде у спасење.
 
Свети Јефрем Сирин

taurunum

Ај, браћо моја, помислите колико се српских синова било одрекло Христа! То објашњава нашу бившу пропаст. Због таквих је цео овај народ бачен у дубину мрака, чемера, и смрти као Марков топуз у море. И нико нас из те дубине није могао извадити до Онај коме смо згрешили.

Свети Владика Николај Велимировић

taurunum

О Сведржитељу, како Те во не ружи, а човек Те ружи? Зашто си створио вола с чистијим устима од човека?

О Свемилостиви, како Те жабе не псују, а човек Те псује? Зашто си створио жабу с племенитијим грлом него човека?

О Светрпељиви, како да змија не хули на Тебе, а човек хули? Зашто си створио змију ближом ангелима него човека?

О Свелепи, како да ветар, који опасује земљу унакрст, не узима узалуд Имена Твога, а човек узима? Како да је ветар богобојажљивији него човек?

О пречудно Име Божје, како си моћно, како си лепо, како си слатко! Нека би умукла уста моја за навек, ако би Те изговорила немарно и узалудно. И нека би био језик мој проклет, ако би Те ружио или псовао.

Свети владика Николај Србски
О хули на Бога

taurunum

ЛОВ НА ПРАВЕДНИКЕ

Нико се не спрема у лов на пудлице. У лов се иде на моћне коришћу или штетом. На ретке се диже хајка.

Поред тога ретки су и добра мета. За гром нема дражи нишанити у гљиве, добре мете за скакавце. Гром нишани у оно што види. Па ипак високи борови  - вазда у смртној опасности – не завиде гљивама.

Ви бежите од живота какав јесте, бежите у дужину, у висину, у дубину. Праведници, зашто се онда чудите што вас гоне? Не трче ли пси најрадије за оним ко бежи од њих?

Праведници ви проповедате сласт, којој се долази горчином. Чујте, ви сте аларм за друштво. Друштво воли да говори о правди, но не воли да види правду.

Јест, друштво воли да плеше по гвозденом ковчегу, у коме је правда закључана, но друштво хоће да уједе са седамдесет и седам зуба онога, ко се усуди, да одшкрине ковчег. Мада – мада сви воле да говоре, да правду треба ослободити из ковчега.

Праведници, ви сте омрзнути не зато што говорите о правди, него зато што сте ви правда. А друштвени грозд воли да слуша приповетке о правди, но не воли да види правду.

Ви сте пробуђени међу заспалим. А друштвени грозд воли да сања о правди, но не мари да се пробуди из сна. Зато и уједа онога, ко га буди. Гле, сви буђени су срдити. Успављивање је лако и неосетно. Али буђење...

Свети владика Николај Србски

taurunum

''Ето, ја вас шаљем као овце међу вукове. Будите, дакле, мудри као змије и безазлени као голубови!'' (Матеј 10.16)
Мудрост ће вас сачувати да вас вуци не онемогуће. А доброта да ви не постанете вуци.
Патријарх србски Павле

taurunum

Ми никада се не мијењамо ка бољем кроз завист, осуђивање и примједбе. Већ једино кроз љубав и праштање.

Схимандрит  Илий Ноздрин

taurunum

Упамти: Господ даје човеку по његовом срцу! Какво ти је срце такав је и дар.

Св. Јован Кронштатски

taurunum

" Ко хоће да угоди свима ил је луд или ће полудети. "

Свети Јован Лествичник

taurunum

Упита човек свог духовника:

"Оче, како да научим да праштам?"

Духовник одговара:

"Покушај да научиш како да се не увредиш и нећеш имати шта да опростиш!"

taurunum

"Нисам ја црква, није ни патријарх црква.Народ је црква, а цркве без народа нема."

Митрополит Амфилохије

taurunum