Духовне Поуке

Започео admin, Мар 2021 13:01:28

« претходна тема - следећа тема »

taurunum

И љубав се у страдањима проба. Не издржи ли - зар је Христова?                                                               Св. Јустин Ћелијски♥️

taurunum

Ако је дошла невоља, чекаћемо и долазак радости. Узмимо као пример оне који плове морем. Кад се подигне бура, они се боре с таласима, очекујући тихо време; а када настане тишина, спремају се за буру. Они су увек будни, како их ветар који се изненада подигао не би затекао неспремне и како не би преврнуо брод. Тако и ми треба да делујемо: када нам се догоди невоља или тешке прилике, очекиваћемо олакшање или помоћ од Бога да нас не би растужила мисао како за нас више нема наде у спасење.
 
Свети Јефрем Сирин

taurunum

Данас су школе престале бити заводи за васпитавање и постале су заводи за дегенерисање омладине помоћу претоварености њезина младога духа прекомерним и разноврсним знањима. Васпитање деце данас је остављено самој деци.

Породица и школа не помажу детету у томе; породица дете само храни и одева, школа само пуни знањем; породица пуни детету стомак, школа му пуни главу. Срце му не пуни нико, осим само дете и улица. О срцу и карактеру своме дете се мора само постарати, ако се већ о томе не постара улица.

Свети Николај Жички и Охридски

taurunum

Оно што људима изгледа као понижење, у очима Господњим често представља славу и људи добијају венац од Њега.

Св. Јован Шангајски

taurunum

Нека се таласа живот око тебе као узбуркано море, ти се старај бити миран душом као дубина морска.

Може ветар колебати један храст колико хоће, корен храста остаће миран. Храст је дубоко урастао кореном у земљу, и то је што га спасава од свих ветрова.

Тако и ти мораш душом, кореном своје душе, дубоко урасти у Бога и то те једино може спасти од свих опасних таласања и колебања.

Свети Владика Николај

taurunum

"Не дозволи рђавим мислима да започињу разговор са тобом."

Старац Јефрем Филотејски

taurunum

"Људи који се удаљују од Бога, сасвим природно, не налазе спокоја нигде. Зато су и узнемирени, пошто сва наша планета није довољна да задовољи њихова лутања."

Старац Пајсије Светогорац

taurunum

Слаб човек тражи кривца, снажан тражи Бога.

Св. Јован Златоусти

taurunum

Деца су Царство Божје на земљи. Да нас деца воде, давно би били одведени у Царство Божје. И неће нам се дати Царство, док нас воде књигоједи и словоједи. Да није деце, давно би ми били у гроб однесени. Деца нас оправдавају пред Богом, деца и цвеће... Стећи детињи дух у себи; јер једино детињи дух иште Дух Очев, да га Он води и подржава.

Свети Јустин Ћелијски

taurunum

Зашто је Господ човеку дао породицу? Зато да би га породица привела у Царство Небеско.
Породица - то је школа љубави.

Протојереј Димитриј Смирнов

taurunum

"Потребно је дуго и предано радити на обрађивању душе уз помоћ поста. Пост треба да буде праћен у сваком случају смирењем, да би се добили духовни плодови. У противном, узалуд све чинимо, јер и демони не једу ништа, али немају смирење. Пост нам отвара пут за остварење прекрасних дела, а пре свега за љубав према Богу и ближњима. Исплати се да учинимо малу жртву да би добили плату ,,стоструко" у Царству Небеском."

Свети Исаак Сирин -
,,Подвиг у нашем животу"

taurunum

Знате ли шта сам схватио?
Да ако чекаш да осване дан када више нећеш имати проблема, знај да узалуд чекаш.
Проблеми никада не престају, ни тешкоће, ни невоље. Само да нам Бог даје снаге да све то издржимо. Да нам подари расуђивање и храброст да наставимо борбу. Сваки човек носи своју муку, сваки човек носи свој крст. И стварно је тако. Неко носи већи, а неко мањи крст. Али свако нешто мора да носи. Негде сам прочитао речи Пападијамандиса:
"Ја свој Крст нећу да бацим, нећу да ме Христос сутра затекне без мог крста. Па чак и ако не могу да тај крст изнесем, ја ћу га вући за собом!"

- Митрополит морфски Неофит, Кипарска православна црква
(превела са новогрчког монахиња Герасима)

taurunum

Колико су и колико пута гонитељи хришћана самоуверено мислили да су свршили са хришћанством за свагда !
У ствари, они су свршили свој живот док се хришћанство изнова зеленило и цветало.

Свети владика Николај

taurunum

"Није важно да ли те воле, важно је да ти волиш."

Cтарац Порфирије Кавсокаливит

taurunum

,,Ја благодарим Богу што сам Србин, иако има Срба свакојаких. Благодарим Богу што сам Србин – зато што ниједан Србин није измислио топ, ниједан Србин није измислио пушку, ниједан Србин није измислио ону страховиту и отровну косу којом се косе људи а која се зове митраљез, ниједан Србин није измислио хаубицу, 'дебелу берту', авион, запаљиве и отровне гасове – та убилачка средства...
Шта је Србин измислио? Србин је измислио преслицу и ралицу. Један наш велики Србин, научник, измислио је телефон, други један Србин научник, користећи пад Нијагаре, пронашао је електрику да да светлост народима. Србин је измислио разне справе за свирање и дивне шаре.
Ништа деструктивно Србин није измислио. Србин није измислио ни једну телегубну и душегубну справу. Понављам и подвлачим: наш је Народ, српски Народ – конструктиван, а такав је јер има јаку веру, јер је скроз поштен и неизмерно родољубив."

Свети Владика Николај Жички и Охридски

taurunum