Духовне Поуке

Започео admin, Мар 2021 13:01:28

« претходна тема - следећа тема »

admin

СВЕТИ ТЕОФАН ЗATВОРНИК

* По вери вашој нека вам буде – рекао је Господ двојици слепаца и одмах им се отворише очи (Мт.9,29). Колико је вере, толико је и прилива Божанске силе. Вера је пријемник, уста и прихватилиште благодати. Као што су плућа код неког већа, а код неког мања, те једна примају више ваздуха а друга мање, тако је и вера код једног већа, а код другог мања, и једна прима више дарова од Бога, а друга мање. Бог је свуда, све обухвата и покрива и радо обитава у душама људским. Међутим, Он у њих не улази насилно, иако је свемогућ, него кад га позову, будући да неће да нарушава власт човека над самим собом, Његово право власности над собом, које му је сам даровао. Онога ко се отвори вером – Бог испуњава. У онога, пак, ко се затворио неверјем, Он не улази, премда је и њему близак. Господе, додај нам вере, јер је и вера Твој дар. Свако од нас је дужан да исповеда: Ја сам ништ и yбoг .

admin

ОТАЦ ТАДЕЈ ВИТОВНИЧКИ

* " Идите на Свету Литургију, шта год да вам се дешава. На Литургији се свака човекова молитва прима ! Зато што се на Литургији Сам Христос моли за нас и приноси Себе Богу Оцу, а Њега Отац не може да не услиши ! Донесите све ваше муке, туге, тешкоће, мољења, и све пренесите Господу и услишиће вас. Нешто пре, нешто касније, али све што је корисно за вас што није противно вољи Божијој добићете.

admin

СВЕТИ ЈОВАН ШАНГАЈСКИ

* "Ради потпуног освећења човека, тело слуге Господњег треба да се сједини са Телом Христовим, и то се догађа у Светој Тајни Причешћа. Истинско Тело Христово и истинска Крв Христова које примамо постају део великог Тела Христовог."

admin

СВЕТИ СТАРАЦ СИЛУАН

* Ђаво је пао због гордости. Гордост је извор греха. Из ње проистичу сви видови зла: таштина, славољубље, властољубље, хладноћа, суровост, равнодушност према страдањима других, маштање ума, превелика живост уобразиље, демонски израз очију, демонски карактер читавог лика , суморност, туга, очајање, мржња, понизност, непослушност, страх од смрти, или пак жеља да се оконча живот и најзад, што није редак случај, потпуно лудило.

admin

Свети ИГЊАТИЈЕ БРЈАНЧАНИНОВ

* Дуготрајан немаран живот уз сталну расејаност, уз стална добровољна сагрешења, уз заборав на Бога, на вечност, уз непажњу или само површну пажњу у односу на јеванђелске заповести и учења Јеванђеља, одузима нашем духу осећај за духовне предмете и умртвљује га у односу на њих. Они за њега као да престају да постоје, јер је престао да живи за њих: све његове силе усмерене су само на материјално, пролазно, сујетно, греховно.

admin

OTAЦ ТАДЕЈ ВИТОВНИЧКИ

* Мир и радост свима од Господа, јер су мир и радост најважнија богатства овог и оног света. За тим сви ми чезнемо. Можемо имати на кугли земаљској што год пожелимо, а да немамо мир и радост. А мир долази од Извора Мира, од Господа. Када се Господ обратио својим ученицима, када су они затворили врата због страха од Јудеја, прво што им је упутио било је: ,,Мир вам."
Господ ће вас наградити миром ако се измирите и окренете Апсолутном Добру, а Апсолутно Добро је Господ Бог. Он жели да ми имамо једну божанску особину – смирење је та божанска особина. Где год смирење царује, било у породици, било у друштву, оно из себе извија мир и радост.

admin

ПРЕПОДОБНИ АВА ЈУСТИН

* Када се ум потпуно омолитви , у њему гране вечно пролеће. Молитва - вечно пролеће ума. Молитва - вечно пролеће и душе , и срца , и воље. Молитва одгони из човека зиму греха, зиму страсти, зиму сваке слатке самообмане, слатке прелести, и зацарује у њему непролазно рајско пролеће Вечне Истине Христове.

admin

Добили сте непроцењив дар - Свето Православље. Чувајте га. Ако ослабите у православној вери, непријатељи ваши ће вас надвладати и ви ћете постати робови њихови.

Св. Кирило и Методије

admin

У љубави нема страха, него савршена љубав изгони страх јер је у страху мучење, а ко се боји, није се усавршио у љубави.

Св. Јован Богослов

admin

"Увек ће постојати један Петар да те се одрече, један Јуда да те изда и један Пилат да те осуди.
Настави да ходаш и Бог ће те васкрснути."

admin

Ако престанемо да се према људима постављамо као судије и као неко ко је вреднији, гнева неће бити.

Отац Тадеј

admin

Када се човек из душе моли за друге, онда се Анђели чувари тих људи моле за њега. Твоја молитва, као рефлектована светлост, појачаним молитвама Анђела, се враћа ка теби.

Архимандрит Рафаил Карелин

admin

Полудео бих видећи шта се дешава у свету, да не знам сасвим поуздано да ће Бог имати последњу реч.

Старац Пајсије Светогорац

admin

Добили сте непроцењив дар - Свето Православље. Чувајте га. Ако ослабите у православној вери, непријатељи ваши ће вас надвладати и ви ћете постати робови њихови.

Св. Кирило и Методије

admin

У љубави нема страха, него савршена љубав изгони страх јер је у страху мучење, а ко се боји, није се усавршио у љубави.

Св. Јован Богослов

admin